OZVENY VI. LIGY - LIPOVÁ (8.) - Posledná miestenka v hornej polovici tabuľky sa môže tak trochu aj máliť +FOTO

• Uverejnené nedeľa, 24. január 2016, 10:03
  • Prečítané: 1144x

1 lipova hala

VI. liga ObFZ Nové Zámky

Vlani šiesta Lipová pred touto sezónou – prichodom skúseného Petra Pileka - vhodne vyriešila brankársku otázku a aj preto sa s ňou rátalo v hornej polovici tabuľky. O to viac, že po 2. kole prišiel ako posila aj navrátilec Norbert Mokráš. Jesenné ôsme miesto sa preto môže tak trochu aj máliť, no bič plieska na konci a výhliadky Lipovčanov pred odvetami nie sú zlé. Posledné mužstvo hornej polovice poradia zimuje s vysoko aktívnym skóre 34:24, na štvrté Čechy stráca iba tri body a hlavne, v tabuľke pravdy má dva plusové body, pričom v jesennej časti hralo viac zápasov vonku. Na druhej strane, po tom, čo mužstvo vyhralo v 1. kole v Úľanoch (2:6) – kde sa na nedostatok šťastia nemohol sťažovať najmä štvorgólový Ľubor Mrva – mohlo po prvej tretine jesene figurovať o čosi vyššie. V 4. kole však prišlo na Šuriansko nenápadné Zemné, ktoré po výsledku 0:2 uchmatlo domácim Lipovčanom všetky tri body. OŠK vyšiel doma naprázdno ešte raz – v 9. kole s lepším Michalom (2:4), no do plusových čísiel ho nakoniec vyniesli tri víťazstvá na ihriskách súperov. Okrem toho spomínaného na „Fegímeši“ aj to polosenzačné vo Svodíne (v 10. kole 4:5) a ešte i to v pikantnom derby v Mojzesove (v 14. kole 0:3).

Na otázky nášho webu odpovedal tréner OŠK Lipová Marcel Kováčik.

*Ako ste spokojný s jesenným umiestnením?

Po jeseni sme spokojní len čiastočne, lebo ako sme skončili na ôsmom mieste, tak sme mohli zimovať - nebyť dvoch-troch zaváhaní - na treťom-štvrtom mieste, čo vzhľadom na skúsenosti mužstva nebolo nereálne. Osobne si myslím, že mužstvo po zimnej príprave dokáže poskočiť o nejaké priečky vyššie, je to určite v našich silách.

*A čo predvádzaná hra?

Vzhľadom na to, že máme v kádri viacerých technických hráčov, tak sa im snažím vštepovať, aby boli hlavne silní na lopte, zbytočne sa jej nezbavovali, lebo keď máme loptu na kopačkách nemôžeme dostať gól. Chalani vo viacerých zápasoch dosahovali vyššie percento držania lopty, ako väčšina súperov. Viacerí kolegovia tréneri mi po zápase vraveli, že máme dobrý herný prejav, ale samozrejme máme ešte veľa čo zlepšovať. Lebo hrať dobre neznamená aj bodovať.

*Lipová vonku trikrát zvíťazila a raz remizovala, ak prehrala, tak iba tesne. Hrá sa vášmu mužstvu lepšie na ihriskách súperov?

Dovolím si povedať, že viacerým mužstvám sa hrá vonku uvoľnenejšie ako doma. Doma akoby pociťovali väčšiu zodpovednosť. Tak je to aj s nami, vonku sme uvoľnenejší, niekedy mám pocit, že by sme mali hrať vonku častejšie ako doma. Všetko je to ale len o psychike. Viacerí hráči doma neustoja tlak domácich fanúšikov, ktorí nie vždy vedia odhadnúť silu súpera. Potvrdilo sa to aj v niektorých našich zápasoch, kde sme sa dosť natrápili. Myslím si napríklad, že aj 2:2 doma s Michalom je vždy lepšie, ako prehrať 2:4.

*Doma ste sa rozbiehali pomalšie - vo 4. kole prehra so Zemným 0:2, predtým v 2. kole po vzácne vyrovnanom priebehu s Mužlou najtesnejšie víťazstvo 1:0 vďaka vydarenému priamemu kopu Petra Poláčeka. Nechýba mužstvu doma povolená dávka zdravej agresivity?

V spomínanom zápase so Zemným sme sa nevedeli presadiť cez prehustenú obranu hostí, ktorí zo zabezpečenej obrany vyrážali do brejkov, z ktorých im v prvom polčase jeden vyšiel a takisto jeden aj na konci zápasu. Snahu hráčom však nemožno uprieť. Mužlu som podľa predchádzajúceho ročníka tipoval, že bude hrať v popredí. U nás v druhom kole pôsobila pomerne kompaktne a organizovane. Dali sme jeden gól a za predvedenú hru si aj zaslúžili tri body. Ako som už spomínal, máme prevažne technických hráčov, doma aj vonku sa snažíme hrať kombinačne. Áno, predstavoval by som si niekedy aj viac - ako sa hovorí - šliapať do tela, napádať, byť agresívnejší, viac si doma dovoliť a hlavne byť zdravo drzejší najmä v šestnástke súpera. Možno práve zdravá agresivita by nám pomohlo v spomínanom zápase so Zemným.

*Po domácej prehre v 9. kole s Michalom (2:4) sa mužstvo potrebovalo rehabilitovať vo Svodíne, kde ste aj vyhrali 4:5. Ako sa rodilo toto hokejové víťazstvo?

Hneď po domácej prehre s Michalom som chalanom hovoril, že mám „ciťáka“, že vo Svodíne - aj keď si práve doniesol bod z vonka - vyhráme. Všetko sa začalo napĺňať hneď v druhej minúte, keď sme dali prvý gól. Domáci o chvíľu vyrovnali, ale tromi gólmi v rade za pár minút sme išli do vedenia 1:4. Za desať minút nám potom Árendáš strelil hetrik a bolo 4:4. Nasledovala dvadsaťminútovka, v ktorej každý mohol dať víťazný gól. Nám sa to podarilo v závere, keď sa presadil Opeta na 4:5. Myslím si, že ten zápas sme mali dohrať kľudnejšie.

*Aj víťazstvo 0:3 v pikantnom derby v 14. kole v susednom Mojzesove poriadne zarezonovalo...

Pred zápasom v Mojzesove sme vedeli, že domáci nie sú v optimálnom rozpoložení a my sme to využili. Musím povedať, že domáci funkcionári ani tréner nehľadali chyby v rozhodcoch, ale chlapsky po zápase uznali, že sme boli lepším mužstvom. To si cením, lebo v týchto malých derby zápasoch tak nebýva zvykom.

*Kto videl váš domáci zápas s druhým Michalom (2:4) musí uznať, že hostia boli lepší, no na ihrisku prvej Salky (2:1) bola Lipová – podľa viacerých zdrojov – jesennému majstrovi viac ako vyrovnaným súperom. V čom to je?

Musím uznať, že Michal pôsobil ako mužstvo kompaktne a vedel, čo chce hrať. Prehrávali sme 0:2, ale do polčasu sme vyrovnali na 2:2. Ale to bolo z našej strany všetko a hostia pridali ešte dva góly a zaslúžene vyhrali. Na Salku sme sa snažili pripraviť zodpovedne, vedeli sme o jej kvalite, ale aj slabinách. Prvý polčas nám vychádzalo všetko, čo sme si povedali, domáci boli nervózni, nevedeli sa presadiť. Ujali sme sa vedenia gólom Poláčeka a polčas vyhrali 0:1. V prestávke sme si hovorili, že na Salke sa 0:1 nevyhráva a že keď chceme pomýšľať na body, musíme dať ešte jeden gól. To sa nestalo, naopak domáci vyrovnali a v samom závere, keď sme mali na dosah bod, po nešťastnej ruke rozhodli z jedenástky. Aj v tomto zápase sa ukázalo, že proti papierovo silnejšiemu súperovi sa nám hrá lepšie.

*Ktorý zápas bol pre Lipovú najťažší?

Najťažší zápas pre nás bol určite ten spomínaný v Salke a aj proti Michalu. Príjemne ma prekvapil Černík, ktorý u nás pozorne bránil, nepanikáril a aj keď sme v samom závere mali dve vyložené šance, odniesol si od nás bezgólovú remízu. Ťažký zápas sme odohrali aj v Čechách, kde sme prehrali po dobrom výkone 2:1.

*Čo vás v jeseni najviac potešilo a čo sklamalo?

Keby som mal zhodnotiť jeseň, tak ma extra zvlášť nič nesklamalo. Súťaž poznám, potešila ma úroveň niektorých zápasov, ktoré by zniesli aj kritériá vyššej súťaže.

*Aké zmeny sa rysujú vo vašom kádri?

V našom kádri veľké zmeny nebudú, všetko je limitované financiami. Akurát juniori Šurian by chceli nášho Ľubomíra Kollára, čo by sme neradi, no brániť mu určite nechceme a ani nemôžeme. Brankársku kariéru ukončil Slavomír Šuráni. Do prípravy sme zapojili dorastencov, z Úľan nad Žitavou prišiel Erik Balogh a po troch rokoch sa na Lipovú vracia Dávid Stacho.

*Lipová má v tabuľke pravdy dva plusové body a v odvetách viac zápasov doma - celkom dobrá východisková pozícia. Súhlasíte, alebo máte pred domácimi zápasmi rešpekt?

Áno, je to teoreticky lepšie, ale ako som už povedal, my zatiaľ nemôžeme hovoriť môj dom - môj hrad. Ako vieme body doma stratiť, tak ich vieme vonku získať. Ale samozrejme, je to lepšia východisková pozícia, budeme sa snažiť byť doma ešte úspešnejší.

PORADIE PO JESENI: 1. Salka, 2. Michal, 3. Zemné, 4. Čechy, 5. Úľany, 6. Černík, 7. Hul, 8. Lipová, 9. Svodín, 10. Mužla, 11. Veľký Kýr, 12. Semerovo, 13. Mojzesovo, 14. Rastislavice, 15. Trávnica, 16. Vlkas.

NAJLEPŠÍ STRELCI PO JESENI: 20 gólov - Gábor Tóth (SALKA), 14 - Peter Valkovič (MICHAL), Miroslav Macek (TRÁVNICA), 13 - Gabriel Dajcs (SALKA), Tomáš Bagala (SEMEROVO), Andrej Sádovský (ÚĽANY), 10 – Daniel Dobrý (ZEMNÉ), Tomáš Árendás (SVODÍN), Boris Macek (HUL), 9 – Zoltán Sebestyéni (ZEMNÉ), Mário Pečimúth (ČERNÍK).

MARIÁN DRAGÚŇ

Na úvodnej snímke:

Lipovčania sa predstavili aj na halovom turnaji o Pohár predsedu ObFZ Nové Zámky.

2 lipova-marcel

Tréner OŠK Lipová Marcel Kováčik.

3 holik 3

Kapitánsku pásku nosí v Lipovej Jakub Holík.

4 lipova -v.kyr 012

Mužstvo zozadu diriguje všestranný Peter Poláček, ktorý dokáže zahrať na každom poste.

5 lipova 01

Lipová doviezla zvonku desať bodov, zvíťazila v Úľanoch, vo Svodíne a v Mojzesove, remizovala v Rastislaviciach.

6 ipova 1

Doma stratil OŠK osem bodov, prehral so Zemným a Michalom, remizoval s Černíkom.

7 lipova 02

V 11. kole rozdrvila Lipová (v tmavom) na vlastnom trávniku Veľký Kýr 5:0.

8 lipova - vlkas 1

V poslednom jesennom kole si Lipovčania (v bielom) poradili doma s Vlkasom hladko 4:1.